Det er her er et spørgsmå der har naget mig i virkelig lang tid, og jeg har virkelig været i syv sind om det var noget jeg skulle stille via et indlæg. Jeg er jo godt klar over at det er et lidt tys-tys, fy-fy emne som er svært at tale højt om. Men har besluttet at i jo selv kan vælge, om i har lyst til at svare.
Jeg går med drømmen om at lave endnu en blog, som skal fungere som en shop for alle mine kreativiteter, hvilket jeg jo også har set hos mange af jer andre. Tanken er at jeg ville "åbne" den når jeg engang igen, er kommet hjem til Danmark (sensommeren 2011) Og indtil da, bruge tiden på at lave nogle fine varer.
Og ja, så er det jo i den forbindelse, at man skal til at udregne nogle priser, og jeg må godt nok indrømme at med både dyre materialer, arbejdstid og SKAT, ja så er det virkelig ikke meget der er tilbage, hvis altså ikke prisen skal være tårnhøj. Jeg indrømmer da gerne at jeg i tiden har solgt lidt til veninder og bekendte som måske ikke lige altid er blevet oplyst, (måske også fordi at arbejdet i at finde ud af hvordan man lige oplyser til skat, for et par bukser til 300,- i sig selv var en stor mundfuld)
Men hvor går grænsen? Er det ok at sælge et par bukser til en veninde uden at betale skat? og hvad hvis de bukser blev til 2 og 3.... og 25?????
Jeg sælger jo allerede til
Lille Figaro og skal jo i den forbindelse til at opgive havd der er kommet ind deraf. Priserne er udelukkende sat ud fra hvad jeg mente varen kunne bærer af pris, og jeg har hele tiden været indstillet på at det nok ikke ville være den helt store gevinst at hente til mig selv, men jeg syntes at det er vildt fedt at udvikle det, og jeg får altså et kæmpe stort kick ud af, når en af mine kreationer er blevet solgt, så det har kompenseret lidt, fra den måske ikke så store fortjeneste. Men hvis jeg gerne vil gøre det her til min eneste indkomst, ja, så kan jeg jo ikke leve at et "kick"
Ved min egen shop vil jeg på den måde spare udgifterne til det ekstra led.
Men er der nogle af jer der kan hjælpe mig med præcist hvor dan det fungere med udregningen?
Hvis jeg har en vare der koster, lad os sige 100,- i udsalg, der er for 25,- materialer og der skal betales (lad os bare sige 50% i skat for at gøre det nemt) bliver skatten så trukket fra de 100,- eller af de 75,- som man tjener????
Det skal lige hertil siges at jeg ikke er momsregistreret og at man kan tjene op til 50.000 før man behøver det.
Håber i har lyst til at sige jeres mening, og hjælpe mig lidt på nærmere mod drømmen :-)
Er der nogle af jer der gerne vil kommentere på det anonymt, kan i jo altid sende mig en mail:
sofielegarth@hotmail.com